سرویس آسانسور شامل چیست؟

ممکن است برای آسانسور مشکلاتی رخ دهد در این صورت باید از متخصصین این حوزه دعوت به عمل آید تا در رفع مشکل به ما کمک کنند.

امروزه به دلیل آپارتمان نشینی تعداد زیادی از افراد جامعه و بیشتر شدن طبقات ساختمان ها، خیلی از افراد برای ایجاد سهولت در رفت و آمد شان از آسانسور استفاده می کنند، البته در بعضی مواقع نیز ممکن است برای آسانسور مشکلاتی رخ دهد در این صورت باید از متخصصین این حوزه دعوت به عمل آید تا در رفع مشکل به ما کمک کنند. ما امروز در این مقاله می خواهیم سرویس آسانسور و مولفه های مرتبط با آن را به طور کامل شرح دهیم پس اگر می خواهید تمامی مطالب مرتبط با این موضوع را فرابگیرید تا انتها با وب سایت امداد آسانسور ایران همراه باشید.

سرویس آسانسور چه مولفه هایی را در بر میگیرد؟

مالکین ساختمان های چند طبقه که قصد ایجاد آسانسور در ساختمان هایشان را دارند باید از جایی آسانسور را خریداری نمایند که دارای کیفیت و استانداردهای مربوطه باشد، چون اگر مشکلاتی در آسانسور های خریداری شده وجود داشته باشد ممکن است عواقبش گریبانگر تعداد زیادی از افراد شود.

حال بعد از اینکه آسانسور در ساختمان نصب شود ممکن است در طول یک ماه نیاز باشد تا سرویس آسانسور انجام شود البته برخی موارد مثل موارد استفاده از آسانسور و تاریخچه تاسیس آسانسور در محل نیز میتواند در این امر دخیل باشد ولی باید این امر انجام شود. تا دیگر حوادث بدی در خصوص خرابی آسانسور برای افراد رخ ندهد. در هر ماه مالک ساختمان باید از یک سرویسکار آسانسور بخواهد تا جهت ارائه سرویس آسانسور بیاید و مشکلات مربوط به آسانسور را بر طرف نماید.

سرویسکار آسانسور وقتی به محل می آید باید بخش های مربوط به چاهک و کابین و موتور آسانسور را مورد بررسی قرار دهد.

سرویسکار در ابتدا باید موتور خانه را از نظر دقت عملکرد به دقت بررسی کند. سپس باید به سراغ چاهک آسانسور برود تا آنجا را نیز مورد بازرسی قرار دهد. البته بررسی کابین آسانسور و درب های آسانسور نیز باید توسط سرویسکار آسانسور انجام پذیرد.


مولفه های مرتبط با سرویس موتورخانه آسانسور

تمامی موارد مرتبط با بخش موتور خانه مثل بررسی نشت روغن موتور گیر بکس و یا تنظیم لنت های ترمز و کفشک های آن و بررسی دیسک ترمز موتور خانه باید توسط سرویسکار آسانسور انجام پذیرد همچنین بخش های مرتبط با گیربکس نیز باید مورد بررسی قرار گیرند تا از وقوع حوادث ناگوار در آینده جلوگیری شود.

مولفه های مرتبط با سرویس کاری چاه آسانسور

تمامی اتصالات در ابتدا و انتهای زنجیر جبران باید بررسی شوند. همچنین باید آهنرباهای چاه آسانسور به دقت بررسی گردند و اگر نیاز بود سرویسکاران آسانسور آنها را تمیز کنند. همچنین در صورت وجود مشکلی باید سقف چاه آسانسور نیز مورد بررسی قرار بگیرد و حتی به طور کلی تمای تجهیزات مرتبط با آسانسور که در داخل چاه آسانسور قرار دارند باید بررسی شود.

مولفه هایی که در سرویس کاری کابین باید مورد بررسی قرار گیرد؟

سرویسکار آسانسور باید عملکرد کلید ها را مورد بررسی قرار دهد و درب های آسانسور را به درستی تنظیم کند تا موقع باز و بسته شدن درب مشکلی برای افراد رخ ندهد. همچنین باید از زدگی سیم بکسل ها اطمینان حاصل شود و پاراشوت را به دقت مورد بررسی قرار دهند. همچنین اتصال درب کابین به سقف کابین نیز باید بررسی شود تا اگر مشکلی باشد برطرف گردد. این ها موارد جزیی بودند که باید در سرویس آسانسور توسط سرویسکار مورد بررسی قرار گیرند البته با توجه به مشکلات مربوط به آسانسور، سرویسکار دقیقا همان بخش دارای مشکل را بررسی میکند تا مشکلش برطرف شود.

مواردی خاص در سرویس آسانسور

سرویسکار آسانسور که به محل می آید در برخی موارد زمان های مرتبط با حرکت کابین و یا باز و بسته شدن درب آسانسور و گنجایش و ظرفیت آسانسور را مورد بررسی قرار میدهد تا از عملکرد آسانسور مطمئن شود.
همچنین زنگ هشدار آسانسور و بخش های ارتباطی آسانسور و موارد ظاهری آسانسور مثل وجود برخی آسیب ها و مشکلات داخلی توسط سرویسکار به دقت بررسی می شود.

مولفه ها و عناصر مرتبط در تعمیر و نگهداری آسانسور

یکی از مواردی که در تعمیر و نگهداری آسانسور باید بررسی شود و در سرویس کاری آسانسور نیز در نظر گرفته شود به بخش ایمنی و تجهیزات آن مربوط می باشد.
تجهیزات ایمنی باید به دقت توسط سرویسکار و یا متخصص بررسی شود و یا حتی باید از نظر ایمن بودن آسانسور درب آسانسور نیز به دقت بررسی گردد که در قسمت های قبلی در این مقاله به آن اشاره شد.

بررسی تجهیزات داخلی آسانسور

تمامی قطعات مربوطه به آسانسور باید از نظر عملکرد بررسی و به درستی تنظیم گردند تا اگر پارگی و یا آسیبی در بخش مربوط به کابلی که به آسانسور متصل است رخ داده، برطرف شود.

نکات مهمی که در سرویس آسانسور نباید از آنها چشم پوشی کرد

اگر در ساختمان های بلند زندگی میکنیم و یا در جایی کار میکنیم که تعداد طبقاتش زیاد است مجبور می شویم از آسانسور استفاده کنیم ولی استفاده مکرر از آسانسور میتواند بر طول عمر آسانسور نیز تاثیر بگذارد در نتیجه صاحب ساختمان ویا مدیر ساختمان باید در زمینه سرویس کاری آسانسور در زمان های معینی اقدام کند.
همان طور که قبلا نیز در این مقاله مطرح شد سرویس کاری باید در مدتی مثل یک ماه انجام شود ولی باز بستگی به نحوه استفاده از آسانسور دارد و شاید در طول یک سال به دو ویا الی سه بار سرویس کاری آسانسور نیاز داشته باشد و همه چیز مبتنی بر نیاز افراد ساکنین ساختمان خواهد بود.
گنجایش افراد در آسانسور و مقدار وزنی که آسانسور می تواند تحمل کند باید به دقت بررسی شود تا تداخلی در نحوه حرکت آسانسور صورت نگیرد. همچنین اگر شما صاحب یک ساختمان و یا مدیر یک ساختمان هستید و از عمر آسانسور ساختمان تان چندین سال میگذرد در صورت نیاز باید آسانسورتان بروز گردد به طوری که تا چند سال مجبور نباشید هزینه های اضافی برای برخی مشکلات جزیی پرداخت نمایید، همچنین در سرویس کاری و تعمیرات آسانسور متخصصین میتوانند با بر طرف کردن مشکلات کاری کنند تا چند سال اضافی نیز بتوانید از آسانسور محل زندگی و یا کارتان استفاده کنید.

نتیجه گیری

یکی از ابزارهای مهمی که میتوان گفت همیشه با آن سروکار داریم آسانسور خواهد بود. باید ما به دقت از آسانسور استفاده کنیم و مدیران و صاحبین ساختمان ها باید از عملکرد و کارکرد آسانسورها مطمئن شوند و در صورت نیاز اگر به سرویس آسانسور نیاز بود باید در مدت زمان کوتاهی این کار را انجام دهند تا از وقوع مشکلات در آینده جلوگیری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

keyboard_arrow_up